czwartek, 28 marca 2019

Czym dla Ciebie jest szczęście?


Czym jest szczęście?

Dla każdego jest czymś innym. Dla jednej osoby szczęściem będzie spotkanie z ukochaną osobą, dla innej, oddanie się pasji, dla kogoś jeszcze innego, dużo pieniędzy i tak dalej. Nie mniej jednak, jakby się temu bliżej przyjrzeć, to szczęście powinno płynąć z wewnątrz. Albowiem masz w sobie coś, co Cię uszczęśliwia. Jeśli
myśli prowadzą do emocji, a szczęście jest jedną z wielu emocji, to czysto w teorii, wystarczy pomyśleć, że szczęśliwi jesteśmy. Jednak nasz umysł, czyli tak naprawdę, my sami, siebie sabotujemy, negatywnymi myślami. Na przykład, jesteśmy nieszczęśliwi, bo czegoś nam się nie udało zrobić, nie zrealizowaliśmy swojego planu, bo nie układają nam się relacje z bliskimi, albo zarabiamy nie tyle ile byśmy chcieli. Idąc dalej, takie myśli, też biorą się z naszego własnego przekonania na nasz temat. Czyli jeśli czegoś nam się nie udało zrobić, coś poszło nie tak, to logicznym wnioskiem będzie, że coś z nami jest nie tak.

Jednak myśląc w przeciwnym kierunku, niemal zawsze znajdziemy kontrsytuacje, w której czegoś dokonaliśmy, coś nam się udało — osiągnęliśmy sukces (mniejszy lub większy, no ale sukces). I skupiając się na tych pozytywnych sytuacjach, myśląc o nich, budujemy wewnętrzne przekonanie, że jednak jesteśmy zdolni do szczęścia. Więc jak niewiele trzeba, aby poczuć się szczęśliwym. Jeśli nie masz jeszcze zbyt wielu odniesień, które mogły Ci w tym pomóc. To bazuj na tych najmniejszych i w międzyczasie buduj kolejne. To nie jest trudne. Rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, rób rzeczy niewygodne, które Cię rozwijają. Za rok, za dwa, podziękujesz sobie, że wtedy to zrobiłeś. 

A wracając do samych myśli: jesteśmy świadomymi istotami i mamy możliwość selekcji myśli. Każdy medal ma dwie strony, ale to od Ciebie zależy, na którą stronę będziesz patrzył. Przykładowo: odnosisz porażkę, niech to będzie w relacji z bliskimi osobami. Nie dogadujecie się najlepiej, dużo kłótni, niezrozumienia i ogólnie nie jest zbyt fajnie między wami. Przykra sytuacja, i to jest jedna strona medalu, odnosi się do tego, jak jest albo było w ostatnim czasie. Druga strona medalu to to, że to świetna okazja do rozwinięcia własnych umiejętności interpersonalnych. Dzięki takiej sytuacji możesz skupić się na przykład na tym, aby bardziej rozwinąć w sobie empatię, okazywać więcej zrozumienia drugiej osobie. Z pozoru, w kiepskiej sytuacji, można też znaleźć okazję do stania się lepszym człowiekiem, co w efekcie prowadzi do poprawy, przykładowej relacji. I ta filozofia, ma odniesienie do wszystkich dziedzin życia. Jednakowo, jeśli chodzi o zarobki, o zdrowie, sport, relacje z innymi, czy samorealizację.

Pamiętaj, każdy medal ma dwie strony...

Przeczytałeś do końca? Zostaw coś po sobie ;)

Brak komentarzy: