czwartek, 21 września 2017

Być liderem


Kim właściwie jest lider? Jakie umiejętności cechują taką osobę? Jakie znaczenie dla grupy ma lider? Na te i inne pytania dotyczące liderstwa odpowiem poniżej.


Lider, większość osób pewnie kojarzy to pojęcie, z różnego rodzaju imprez sportowych, w których rywalizuje ze sobą pewna liczba zawodników. Osoba, która prowadzi, jest liderem, proste. Ale liderstwo to nie tylko prowadzenie w sporcie, to również przywództwo grup. Idąc tym tropem, każda drużyna ma swojego lidera. W sportach zespołowych jest nim kapitan drużyny. Ma on swoje zadania, które wykraczają poza pojedyncze zadania każdego z zawodników. Lider dowodzi grupie, prowadzi ją do zwycięstwa, i to słowo jest tutaj kluczowe — prowadzi. To lider jest z przodu i ciągnie za sobą zespół do wspólnie określonego celu. Tak więc umiejętność przywództwa to jedna z głównych cech lidera. Osoba prowadząca zespól, powinna też mieć ogromne pokłady energii, ponieważ w zespole zawsze znajdzie się najsłabsze ogniwo, tak więc lider, musi mieć siłę, pociągnąć za sobą również te osoby z najmniejszą ilością energii. Wyobraźmy sobie, że mamy za zadanie przetransportować kilka worków kamieni na drugą stronę rzeki. Najłatwiej oczywiście będzie nam przetransportować te worki, które są lżejsze od pozostałych, z przymrużeniem oka można nawet, że prawie same się przetransportują. Najwięcej wysiłku zaś przysporzą nam te worki, które ważą najwięcej. Moim zdaniem, to dosyć trafnie odzwierciedla zróżnicowanie poziomów energii w zespole. Liderem oczywiście w takim przypadku byłaby osoba, która przenosiła te kamienie. Każdy kamień był tak samo ważny, bo stanowił element budowli, która później z nich powstała. Kiedyś usłyszałem, takie stwierdzenie czym różni się szef, od lidera? Szef mówi, ruszajcie do boju, a lider mówi, ruszajcie za mną. Można by powiedzieć, że kluczem do bycia liderem jest ogromna chęć osiągnięcia celu grupowego, ale to niestety nie wszystko, bo lider musi się też wykazać ogromną determinacją, nie raz będzie trzeba wymienić któryś z kamieni, bo na przykład upadając na ziemie, pękł i na nic się już zda. Innym razem, któryś z kamieni trzeba będzie przy szlifować, aby lepiej komponował się w budowli. Podczas budowania, jakichkolwiek konstrukcji, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności układania elementów. Szlifowanie porównamy do uczenia innych, układanie elementów w odpowiedniej kolejności do zarządzania zasobami ludzkimi, wymianę kamieni, do kompletowania teamu.

Podsumowując to, kim jest lider, i jakie umiejętności go cechują, no to na pewno jest przywódczość. To on kieruje grupą, wyznacza i kontroluje zadania. Uczy inne osoby z grupy, odpowiednich technik i umiejętności. Jest odpowiedzialny również za atmosferę w grupie między wszystkimi członkami. Lider powinien umieć kontrolować i rozwiązywać konflikty, wspierać każdego z osobna i wszystkich razem w grupie. Powinien być takim motywatorem, motorem napędowym. Sam powinien również wykonywać jak najlepiej swoją pracę i wywiązywać się ze swoich obowiązków. Przywódca grupy powinien też dbać o pozytywne nastawienie zespołu i utrzymywać głęboką wiarę teamu w to, że osiągną wyznaczony cel. Krytyka jest również nieodłącznym atrybutem lidera, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że ktoś coś spieprzy, i wtedy trzeba to naprawić, ale lider będzie szukać rozwiązania, w takiej sytuacji poklepie po ramieniu i wskrzesi do działania. Krytyka musi być konstruktywna, to znaczy, że osoba z grupy powinna, dowiedzieć się co zrobiła nie tak, jakie wywołało to konsekwencje i co lub jak może to poprawić.

Dla grupy lider jest najważniejszym ogniwem. Grupa bez lidera się nie rozwija i co w konsekwencji prowadzi do upadku. Lidera w grupie można wybrać poprzez demokratyczne głosowanie, można też po prostu wybrać bezdyskusyjnie najlepszą osobę, lider może się też sam wykreować, poprzez podejmowanie odpowiednich zadań. W każdym razie w większości grup prędzej czy później pojawia się osoba, która staje na czele grupy i dopiero wtedy grupa jest w stanie korzystać ze swoich umiejętności w 100% i rozwijać się tak szybko, jak to możliwe. Bez lidera, rozwijają się tylko jednostki...

Uważasz, że przyjemnie się czyta moje wpisy? Podobają Ci się? Chcesz przyczynić się do rozwoju tego bloga? :)
Jeśli tak:
-Udostępnij ten materiał! :)
-Polub oficjalną stronę na Facebooku!
https://www.facebook.com/blogzdobywajwiedze/
-Zaobserwuj na Instagramie!
 https://www.instagram.com/blog_zdobywajwiedze/

Brak komentarzy: